«Основи акторської
майстерності»
19 березня 2013 року
Керівник гуртка :
Щур Аліна Сергіївна
Тема заняття: Етюдна дiяльнiсть. Етюди на iмпровiзацiю.
Мета:
Навчальна: навчити вихованців виконувати образні вправи, використовуючи різні засоби
спілкування (рухи, міміку, мовлення).
Розвиваюча: розвиток вміння узгоджувати свої рухи з рухами партнерів по виставі,
уміння слухати партнера і не заважати йому.
Виховна: виховувати естетичні почуття - творче сприйняття природи, життя,
мистецтва.
Завдання:
Закріпити отримані знання в практичній роботі «Етюди на імпровізацію по
заданій темі»
- проконтролювати ступінь засвоєння основних умінь і навичок, а також
вивчених і сформованих на попередніх заняттях.
Методи:
·
Словесні (пояснення, інструктаж)
·
Наочні (демонстрація слайдів)
·
Практичні – ( практична робота навчальні вправи, ігрові
вправи)
Тип заняття: Застосування практичних умінь та навичок
Форма заняття: групова
Вид заняття: Взаємонавчання, закріплення вивченого матеріалу.
Обладнання:
·
мультимедійний проектор, комп»ютер, аудіо-матеріали
·
реквізити: стільці, пір»я, бісер, клаптики тканини,
·
наочний матеріал для імпровізації.
Міжпредметні зв’язки:
Музика, світова художня культура.
Очікуваний результат:
Вихованці повинні навчитись основам
побудови етюду як основної
складової акторської майстерності
ХІД ЗАНЯТТЯ
І.Вступна частина.
Керівник гуртка: Шановні діти! Сьогодні темою нашого заняття є «Етюдна діяльність. Етюди на
імпровізацію». Але сьогодні наше заняття
не просте, у нас в гостях керівники гуртків Центру позашкільної роботи і
дитячої творчості.
Метою нашого заняття
є закріплення отриманих знань у
практичному застосуванні
виконання образних вправ, використовуючи різні засоби
спілкування (рухи, міміку, мовлення).
Ми з вами протягом
декількох попередніх занять вивчали тему «Етюдна діяльність».
Хочу нагадати вам,
що етюд є основою розвитку акторської
майстерності. Отже, щоб оволодіти
основами акторської майстерності ми повинні добре оволодіти технікою підготовки етюдів.
Актуалізація опорних знань.
Керівник гуртка. Вивчаючи курс «Основи акторської майстерності»
ми з вами вивчили історію театру, його типи
і види.
( показ слайдів)
Окрім цього ми вивчили поняття
сценічної культури, надзавдання
художнього твору та вистави, конфлікту у
виставі. Ознайомилися з термінами «пам'ять
фізичний дій», «емоційна пам’ять», «активна уява та увага».
Та найголовнішою темою нашого курсу є тема «Етюди», яка, як ми вже
говорили, є основою акторської майстерності.
І зараз ми з вами пригадаємо :
що таке етюд?
Яка мета етюдної роботи?
З яких компонентів складається етюд?
Що ми повинні фіксувати і де імпровізувати, працюючи над етюдом?
На якому матеріалі будується етюд?
Що таке «пропоновані обставини» етюду?
Які бувають види етюду?
Яке місце етюду в роботі над постановкою драматичного матеріалу? (діти
дають відповідь)
Отже підсумовуємо вивчене.
У сучасній театральній педагогіці етюд — вправа, яка служить для розвитку та вдосконалення акторської
техніки і яка складається з різних сценічних дій, імпровізованих чи заздалегідь
розроблених викладачем. Бажано щоб етюд містив менше слів, або був зовсім без слів. Етюдна замальовка повинна
містити певні події із життя предмета, а її зміст асоціюватися з логікою
поведінки людини в різних
життєвих ситуаціях.
Етюди бувають: одинарні, групові,
парні. Пластичні етюди
– це вершина
акторської майстерності, але вони вимагають не тільки фізичної підготовки, але
й уяви, спостережливості, емоційності. закінченості.
Ми з вами трохи пригадали що таке етюд.
На попередньому занятті для
закріплення цієї теми ви отримали
таке домашнє завдання: придумати
парний і груповий етюд на теми :
«Найкращі подруги», «Ранковий
моціон свійської птиці», «Відомстила…».
Але перед тим, як ви покажете свої етюди, ми проведемо з вами «Розминку»,
яку ми завжди проводимо перед виконанням практичних завдань і яка дасть
вам змогу налаштувати себе на виконання
свого домашнього завдання.
(Керівник проводить розминку)
Вправа №1. Вихованці під
музику по колу піднімаючи високо ноги роблять декілька кроків, від повільного
до найшвидшого.
Вправа №2. Стають в
шахматному порядку чотири кроки вперед сім назад три вперед і один назад (2
рази).
Вправа №3. Діти стоять в
колоні по одному за сигналом вихователя йдуть наслідуючи хом'ячків із надутими щічками. За сигналом прийшли
зупиняються плескають себе по щічках, потім знову надуваються і йдуть.
Ми повинні розім'яти наші ротики і це
артикуляційна гімнастика, щоб ми правильно і чітко вимовляли слова - це
називається дикція це важливий компонент культурної мови.
Вправа №4.Вихованцi чiтко
вимовляють скоромовки, якi вже знають.
ІІ. Основна частина.
Керівник гуртка. А зараз ми подивимося ваші етюди, які підготували вдома за такими темами «Найкращі подруги», «Ранковий моціон свійської птиці», «Відомстила…».
( діти виконують підготовленні етюди під
музичний супровід )
Керівник гуртка. Ви добре справилися з домашнім завданням
і розкрили в своїх
етюдах тему та домоглися поставленої мети.
Найважливішим є те, що ви включили вашу фантазію і кмітливість,
отримані раніше знання з умінням використали на практиці .
Ми з
вами вивчили створення етюдів за уявою,
а тепер ми навчимося створювати
етюди на імпровізацію.
Етюд, як ми знаємо, це вправа, яка допомагає нам розвивати свою акторську
майстерність. Акторські навички
потрібні в повсякденному житті. А володіння ними робить відкритим до
спілкування, переконливим, дозволяє спілкуватися з будь-ким на будь-які теми.
Бути виразним – емоційно і словесно,
запам’ятовуватися. Аби цього досягти, достатньо розвинути свою природну
артистичність, позбавитися затисків – внутрішніх і тілесних, страху сказати або
зробити щось не так.
Отже,
етюд на імпровізацію - це завжди невеликий відрізок життя створений уявою, який базується на запасі спостережень і живими почуттями
виконавця, тобто - подієвий епізод.
Головне в ньому відтворити
подієвий рух. Якась подія взята окремо і зіграна стає етюдом. Тобто - це маленька історія з
логічним початком і кінцем. Необхідно відзначити, що на початковому етапі все
етюди виконуються мовчки і поодинці, і тільки пізніше з'явиться робота з
партнером, партнерами, з'явиться текст.
Теми для
імпровізації, які ви зараз отримаєте
- це
найкращий шлях розвитку ваших творчих здібностей та впевненості в собі. Набуті
знання допоможуть вам не тільки зіграти свою першу роль, але й почуватися
впевненіше у будь - якій життєвій ситуації.
Зараз
ви зіграє етюд на імпровізацію.
(Керiвник гуртка в iгровiй формi дає
завдання вихованцям: Театральний обiд:
На перше: На
друге: )
Груповий
етюд «Похід до
супермаркету».
Індивідувальний етюд « Моя майбутня професія».
Парні етюди:
Етюд 1.
«Найяскравіший казковий сон».
Етюд 2.
«Дорога до музичної школи».
(діти виконують етюди під музичний супровід.
ІІІ.Заключна частина.
Керівник гуртка. Ми сьогодні з вами на практиці
засвоїли створення етюдів на імпровізацію. Ви добре справилися зі своїми
завданнями. ( якщо шось не вдалося
,керівник тактовно вказує на недоліки і виправляє їх). Я сподіваюся, що
набуті знання вам стануть в нагоді, особливо при підготовці наших вистав.
На наступне наше заняття, ви повинні самостійно придумати
будь –який етюд на імпровізацію і показати його.
Життя - театр," - сказав Шекспір
Але актором бути важко.
Хіба ти знаєш, друже мій,
Як свою роль зіграти?
Сценарій і актор - вони є нероздільні.
Будуємо ми плани кожен день.
І список дій складаємо незрозумілий
Та час їм збутися ніколи не прийде.
Імпровізація, актор. Ідуть пліч-о-пліч.
Без неї аж ніяк не обійтись.
Життя підкидує підводні бомби
Ти жити хочеш? То вже якось крутись.
"Життя - театр, а ми всі лиш актори."
Давайте добре грати свою роль.
Так, щоб не раз ще на поклони,
На біс нас викликали знов!